Haberler & Duyurular

Kütüphanelerarası Ödünç Verme

=> KÜTÜPHANELER ARASI İŞBİRLİĞİ TAKİP SİSTEMİ (KİTS)

  • Üniversitemiz, Akademik personeli,Doktora ve Yüksek Lisans öğrencileri yararlanır.
  • Yükseköğretim kurumlarının kütüphane/bilgi merkezleri arasında kaynak paylaşımı süreçlerini çevrimiçi olarak takip etmeyi amaçlayan KİTS; kurumlar arasında daha sistematik ve kolay Kütüphanelerarası ödünç yayın / belge sağlama işlemi yapmayı  sağlar.
  • KİTS ile anlaşması olan Yükseköğretim kurumlarından istenen materyal  (kitap-makale-tez v.b.) bilgileri, Kütüphanemiz ilgili personeline iletildiği taktirde, İlgili kişi internet ortamından bu materyali karşı kütüphaneden isteme işlemlerini başlatacaktır.
  • KİTS üzerinden istenen materyaller kargo ile gönderildiği için, kargo ücreti materyalin getirilmesi ve gönderilmesi hallerinde istek yapan kişiye aittir.

İstek formunun doldurulup sorumlu personele mail atılması gerekmektedir.

İstek Formu :

KİTS sorumlu personel Salih YEŞİLYURT yesilyurt@cankaya.edu.tr tel: (0312) 284 45 00 /272

=> TÜRKİYE BELGE SAĞLAMA SİSTEMİ (TÜBESS)

YÖK Tez Merkezi’nden tam metni indirilemeyen farklı üniversitelerde yapılmış tezlerin bu sistem aracılığı ile YÖK’den sağlanması hizmetidir.

  • İstekte bulunmadan önce, aradığınız tezin YÖK Tez Merkezi (https://tez.yok.gov.tr) üzerinden indirilip indirilmediğini kontrol ediniz; yalnızca İNDİRİLEMEYEN ve ilgili tez numarasının hemen yanında “Bu tezin, veri tabanı üzerinden yayınlanma izni bulunmamaktadır. Yayınlanma izni olmayan tezlerin basılı kopyalarına üniversite kütüphaneniz aracılığıyla (TÜBESS üzerinden) erişebilirsiniz.” ibaresi olan tezleri istekte bulunabilirsiniz.
  • YÖK Tez Veri Tabanında yazarı tarafından belirli bir tarihe kadar kısıtlanmış olan tezleri lütfen istekte bulunmayınız.
  • TÜBESS üzerinden istekte bulunulan tez ücretsiz olup, TÜBESS sorumlusuna elektronik olarak sağlanmaktadır.
TÜBESS sorumlu personel Salih YEŞİLYURT yesilyurt@cankaya.edu.tr tel: (0312) 284 45 00 /272


=> KÜTÜPHANELER ARASI
 ÖDÜNÇ VERME (ILL)

Bu hizmetten Üniversitemizde görevli, Akademik personel yararlanabilmektedir. Akademik personel kullanıcıları ILL sistemi ile diğer üniversite kütüphanelerinden ödünç kitap isteklerini karşılayabilmektedirler.

IIL’ den  faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle kütüphanemize üye olması gerekmektedir.

NOT:  ODTU, BİLKENT, ANKARA, HACETTEPE ve ATILIM Üniversitesinden yararlanmak isteyen Akademik Personel, aşağıdaki formdan 2 adet çıkartıp, istek formu doldurulduktan sonra formun onayı için Kütüphane Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

FORMLAR:

1- ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ_ODTÜ  : 

2- ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ _BİLKENT ÜNİVERSİTESİ  : 

3- ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ_ ANKARA ÜNİVERSİTESİ : 

4- ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ_ ATILIM ÜNİVERSİTESİ : 

5- ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ_ HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ :