Yaşam Bilimleri Veri Tabanı  [1992-]                                Sosyal Bilimler Veri Tabanı  [2002-]


AÇIK ERİŞİM VERİ TABANLARININ İÇERİK BİLGİLERİ


Veritabanı İsmi : arXiv

Erişim Adresi :  http://arxiv.org/

Kapsam ve içerik : Fizik, Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Sayısal Biyoloji, Kantitatif Finans ve İstatistik konularında açık erişim 875.424 e-dergiyi içermektedir. arXiv Cornell Üniversitesi Kütüphanesi, Simons Vakfı ve üye kurumlar tarafından finanse edilmektedir.


Veritabanı İsmi : Akademik Araştırmalar İndeksi

Erişim Adresi : http://www.acarindex.com/

Kapsam ve içerik :  Akademik Araştırmalar İndeksi internet üzerinde yayınlanan yerli ve yabancı akademik çalışmaların dizinlendiği ücretsiz bir kaynaktır.


Veritabanı İsmi : Archive

Erişim Adresi : https://archive.org/

Kapsam ve içerik : İnternet Archive, milyonlarca ücretsiz kitap, film, yazılım, müzik, web sitesi ve daha fazlasının kar amacı gütmeyen bir kütüphanesidir.


Veritabanı İsmi : ASEE

Erişim Adresi :  https://www.asee.org/

Kapsam ve içerik : American Society for Engineering Education E- Dergi, Konferans Bildirileri- American Society for Engineering Education mühendislik teknolojileri konusunda eğitimi destekleyen, kar gütmeyen bir kuruluştur. 11 akademik dergi ve konferans bildirilerine ücretsiz erişim sağlamaktadır.


Veritabanı İsmi : Base (Bielefeld Academic Search Engine)

Erişim Adresi : http://www.base-search.net/about/en/help.php

Kapsam ve içerik : Felsefe, psikoloji, sosyololoji, edebiyat, tarih, dil bilim, teknoloji ve sanat konularında 60 Milyonun üzerinde tam metin içeriğe erişim sağlamaktadır. 


Veritabanı İsmi : BEACON eSpace

Erişim Adresi : https://trs-new.jpl.nasa.gov/dspace/help/index.html

Kapsam ve içerik : Malzeme bilimi ve mekanik konularında yayınları içeren  açık erişimli veritabanıdır. 1992’den günümüze


Veritabanı İsmi : Biorwix

Erişim Adresi : http://www.biorxiv.org/

Kapsam ve içerik :  Yaşam bilimleri konusunda yayınları içeren açık erişimli bir veritabanıdır. yaşam bilimlerindeki yayınlanmamış preprint’ler için ücretsiz bir çevrimiçi arşiv ve dağıtım servisidir. Kar amacı gütmeyen bir araştırma ve eğitim kurumu olan Cold Spring Harbor Laboratory tarafından işletilmektedir.


Veritabanı İsmi : Bookboon

Erişim Adresi : http://bookboon.com/

Kapsam ve içerik : 2005 yılında şirket stratejik bir sıçrama yaptı ve öğrencilere ücretsiz ders kitapları sağlayan dünyanın ilk online kitap yayıncısı haline geldi. Küresel bir eBook yayıncısı olan bookboon.com, öğrenciler için 1.000’den fazla ders kitabı ve 10 dilde iş dünyası profesyonelleri için 600 eBook sunmaktadır. Üniversite öğrencileri, profesyoneller ve sürekli seyahat edenler için 1.500’ün üzerinde e-kitabı ücretsiz olarak erişime sunmaktadır. Kitaplar PDF formatında indirilebilmekte ve dünya çapında kullanımı mümkün kılmak için yedi dilde erişime sunulmaktadır.bookboon.com, dünyanın önde gelen üniversitelerinde görev yapmakta olan saygın profesörler tarafından yazılan 800’den fazla ders kitabını; iş dünyasına ilişkin kendi alanında uzman kişiler tarafından yazılmış 400’ün üzerinde e-kitabı ve Avrupa’dan Avusturalya’ya, Kuzey Amerika’ya, Afrika’ya kadar farklı kıtalardaki yerler için yazılmış 300’ün üzerinde gezi rehberini içermektedir.


Veritabanı İsmi : Caltech

Erişim Adresi : http://authors.library.caltech.edu/view/types/

Kapsam ve içerik : Caltech Fakültesi ve diğer Caltech araştırmacılarının araştırma yayınlarını içerir. CaltechAUTHORS’taki öğelerin çoğu makale ancak kitaplar, kitap bölümleri, konferans kağıtları ve daha fazlası da vardır.


Veritabanı İsmi : Ceramics Web Book

Erişim Adresi : https://www.nist.gov/mml/mmsd/webbook

Kapsam ve içerik :  Seramik malzeme konusunda nitelikleri veritabloları ve tanımlamalar içerir.


Veritabanı İsmi : Cern Document Server

Erişim Adresi : http://cds.cern.ch/help/?ln=en

Kapsam ve içerik : Parçacık fiziği konusunda bibliyografik kayıtlar, tam metin makaleler, e-kitaplar ve fotograflar içermektedir.


Veritabanı İsmi : Cherm Spider

Erişim Adresi : http://www.chemspider.com/HelpMenu.aspx

Kapsam ve içerik : 34 milyonun üzerinde kimyasal ve bileşene ücretsiz erişim sağlayan bir veritabanıdır.


Veritabanı İsmi : Classic Bookshelf

Erişim Adresi : http://www.classicbookshelf.com/

Kapsam ve içerik : Klasik kitaplar mevcut.


Veritabanı İsmi : Crossref

Erişim Adresi : http://search.crossref.org/help/search

Kapsam ve içerik : Açık erişimli bilimsel dergilerde yayınlanan tam metin makaleler, kitaplar ve standartlar Erişilebilen Yıllar Erişim yılları çeşitlilik göstermektedir. 


Veritabanı İsmi : DART-Europe

Erişim Adresi :  http://www.dart-europe.eu/basic-search.php

Kapsam ve içerik : 27 Avrupa Ülkesinden 541 üniversitenin 420.000 civarı açık erişim araştırma tezine erişim imkanı sağlamaktadır. DART Europe, Avrupa araştırma tezlerine küresel erişimi geliştirmek üzere birlikte çalışan araştırma kütüphaneleri ve kütüphane konsorsiyumlarının bir ortaklığıdır.


Veritabanı İsmi : Derki Park

Erişim Adresi : http://dergipark.gov.tr/

Kapsam ve içerik : TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen, ulusal akademik dergilerin elektronik ortamda yayımlanmasına imkan sağlayan barındırma ve süreç yönetimi hizmetidir.


Veritabanı İsmi : Devlet Arşivleri

Erişim Adresi : https://www.devletarsivleri.gov.tr/yayinlar-1251

Kapsam ve içerik :  Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü (Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi arşivleri) yayınlarına erişebilirsiniz.


Veritabanı İsmi : DOAB Directory of Open Access Books

Erişim Adresi : http://www.doabooks.org/

Kapsam ve içerik : Temel amacı açık erişim kitapların keşfedilebilirliğini arttırmaktır. Bu dizin; açık erişim ve akademik standartlara uymak koşuluyla; açık erişim ve akademik, hakemli kitap yayınlayan tüm yayıncılara açıktır.


Veritabanı İsmi : DOAJ Directory of Open Access Journals

Erişim Adresi :  http://www.doaj.org/

Kapsam ve içerik : Amacı; açık erişimli bilimsel ve akademik dergilerin kullanım kolaylığı ve görünürlüğünü artırmak,böylelikle bu dergilerin kullanımını ve etkisini arttırmayı teşvik etmektir.İçerik: 9.922 Dergi, 5.573 Makale düzeyinde dergi aranabilir. 120 Ülke 1.510.652 Makale


Veritabanı İsmi : Driver Digital Repository Infrastructure Vision for European Research

Erişim Adresi :  http://www.driver-repository.eu/

Kapsam ve içerik : Tüm akademik konu alanlarında yayınlanmış serbest erişimli dijital kaynakları toplu olarak bir arada sunan ve AB Araştırma Komisyonu tarafından desteklenen bir işbirliği projesidir. 38 ülkeden 295’den fazla veri arşivinde akademik konu alanlarında yayınlanmış, dergi makaleleri, tezler, kitaplar, konferanslar, raporlar, vb.3.500.000’in üzerinde bilimsel yayını içeren dijital kaynaklara ücretsiz erişim imkanı sağlar.


Veritabanı İsmi : Econ Biz

Erişim Adresi : https://www.econbiz.de/ 

Kapsam ve içerik : Alman Ulusal Ekonomi Kütüphanesi (ZBW) tarafından, Ekonomi alanındaki araştırma dokümanlarına ücretsiz erişim sağlamaktadır. 


Veritabanı İsmi : EBSCO Open Dissertations

Erişim Adresi :  www.opendissertations.org

Kapsam ve içerik : EBSCO ve BiblioLabs iş birliği ile oluşturulan EBSCO Open Dissertations™, 800.000’den fazla teze erişim sağlayan yeni, ücretsiz elektronik tez veri tabanıdır. Tezler herkesin erişimine açıktır.


Veritabanı İsmi : E-PRINT Network

Erişim Adresi : http://www.osti.gov/eprints/pathways/

Kapsam ve içerik : Araştırma bulgularının iletilmesi niyetiyle araştırmacılar tarafından elektronik üretilen ve paylaşılan bilimsel ve profesyonel çalışmaları içermektedir. E-Print Network dünya çapında 31.797’nin üzerinde web sitesi ve veritabanı için kapı görevi görmektedir. Kimya, biyoloji ve yaşam bilimleri, malzeme bilimi, nükleer bilimler ve mühendislik, enerji araştırma, bilgisayar ve bilgi teknolojileri gibi konularda dahil olmak üzere, öncelikle fizik, temel ve uygulamalı bilimlerde 5 milyondan fazla e-dergiyi içermektedir.


Veritabanı İsmi : EDP Science

Erişim Adresi : https://publications.edpsciences.org/#!s=current&l=en

Kapsam ve içerik : Tam Metin Kimya, Mühendislik ve Teknoloji, Çevre Bilimleri, Sağlık, Yaşam Bilimleri, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Fizik ve Astronomi, Sosyal Bilimler, İnsan Bilimleri ve Ekonomi. 


Veritabanı İsmi : Espaceret

Erişim Adresi : http://worldwide.espacenet.com/help?locale=en_EP&method=handleHelpTopic&topic=index

Kapsam ve içerik : 90 Milyonun üzerinde patente ücretsiz erişim sağlayan bir veritabanıdır. Bu, dünya çapında 100 milyondan fazla patent belgesi ile ilgili verileri içerir.


Veritabanı İsmi : EUDML

Erişim Adresi : https://project.eudml.org/tools-technical-specifications

Kapsam ve içerik : Avrupa’da matematik konusunda yayınlanan  250 derginin arşivine ücretsiz erişim sağlamaktadır.


Veritabanı İsmi : Google Books

Erişim Adresi :  http://books.google.com/

Kapsam ve içerik : Tüm dünyadan kitaplar içermektedir. Telif hakkıkapsamı dışında kalan ve Google’un yayıncısından izin aldığı ücretsiz olarak okunabilecek milyonlarca kitap bulunmaktadır.


Veritabanı İsmi : Hindawi

Erişim Adresi :  https://www.hindawi.com/

Kapsam ve içerik : Hindawi hakemli, tamamen açık erişim dergilerin dünyanın büyük büyük yayıncılarından biridir. Dünya çapında kurumlarda akademik merkezli editörler yardımıyla, sağlam yayıncılık standartları ve editoryal bütünlüğünü koruyarak hizmet verme odaklıdır.


Veritabanı İsmi :  Hukuk Kaynakları

Veritabanı linki : http://www.hukukkaynaklari.com/

Kapsam ve içerik : Hukukun bütün dallarında, 2000-2012 yılları arasında yayınlanmış, kitap, makale, çeviri, vb. yaklaşık 40.000 eser künyesini sistematik olarak listelemektedir. 


Veritabanı İsmi :  Horizon Research Publishing (HRPUB)

Veritabanı linki : http://www.hrpub.org/index.php

Kapsam ve içerik : Çok çeşitli akademik disiplinleri kapsayan hakemli dergileri yayınlayarak akademik araştırma ve bilimsel topluluklara hizmet veren dünya çapında açık erişim yayıncısıdır. Araştırmacılar ve bilim insanları için uluslararası bir akademik organizasyon olarak, araştırmacılara, yazarlara, akademik profesörlere ve öğrencilere geniş bir alanda en ileri araştırma başarılarını sağlamayı ve aralarındaki akademik değişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor.


Veritabanı İsmi : International Atomic Energy Agency (IAEA)

“IAEA -International Atomic Energy Agency”    içeriğindeki veritabanları:

https://www.iaea.org/resources/databases 

1-NUCLEUS, 130’dan fazla IAEA bilimsel, teknik ve düzenleyici bilgi kaynağına ortak bir erişim noktasıdır. Veritabanları, web siteleri, uygulamalar, yayınlar, güvenlik standartları ve eğitim materyalleri içerir.

NÜKLEER, hükümet, sanayi ve bilim camiasında IAEA mevkidaşlarını hedef alıyor, ancak kayıtlı ve yetkili tüm kullanıcılar erişebiliyor. NUCLEUS aracılığıyla sunulan birçok veri tabanı ve bilgi kaynağı şifre olmadan da ziyaret edilebilir.

NUCLEUS, IAEA İnsan Sağlık Kampüsü, Hızlandırıcı Bilgi Portalı, Gelişmiş Reaktör Bilgi Sistemi, Atomik Kütle Veri Merkezi, Ülke Nükleer Güç Profilleri, Atmosfer ve Sualtı Çevreye Radyonüklidlerin Boşaltılmasına İlişkin Veritabanı gibi çeşitli kaynaklara erişim sağlar.

2- International Nuclear Information System (INIS)

Uluslararası Nükleer Bilgi Sistemi (INIS), Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) tarafından Avusturya’nın Viyana kentinde işletilen, işbirliğine dayalı bir uluslararası bilgi sistemidir. INIS, Üye Devletleri ve uluslararası örgütlerle işbirliği içerisinde yürütülmektedir. nükleer bilim ve teknolojinin barışçıl kullanımı konusundaki dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. 3.5 milyondan fazla bibliyografik referansa ve 400.000 tam metinli belgeye online erişim sunmaktadır.

Uluslararası Nükleer Bilgi Sistemi (INIS), ilgili Üye Devletler ve bazı uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde IAEA tarafından 1969 yılında kurulmuştur. 150’den fazla üye ile işbirliği içinde Ajans tarafından işletilmektedir.

INIS koleksiyonu, dergi makalelerinin, bilimsel ve teknik raporların, konferans bildirilerinin, kitapların, patentlerin, nükleer kanunların, yönetmeliklerin, tezlerin ve web belgelerinin referansları ve özetlerini içerir.

INIS koleksiyonunun kapsamı, nükleer mühendislik ve teknoloji, nükleer güvenlik ve radyasyondan korunma, nükleer ve izotop tekniklerinin korunması ve korunması, nükleer ve yüksek enerji fiziği, nükleer ve radyasyon kimyası gibi IAEA’nın tüm faaliyet alanlarını kapsar , yaşam bilimlerindeki nükleer uygulamalar, hukuki yönleri ve nükleer ve nükleer olmayan enerji kaynaklarının çevresel ve ekonomik yönleri.

Nükleer bilim ve teknolojinin barışçıl yollarla kullanımı konusunda dünyanın önde gelen bilgi sistemidir. INIS, 3,3 milyondan fazla bibliyografik referans içeren bir veritabanını tutar ve nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanımı konusunda dünya çapında yayınlanan bilimsel literatürün varlığını duyurur. Ayrıca, başka yerde elde edilmesi zor tam metin belgelerden oluşan bir koleksiyon da tutar.

3- Power Reactor Information System (PRIS)

IAEA tarafından geliştirilen ve sürdürülen Elektrik Reaktörü Bilgi Sistemi (PRIS), dünya çapındaki nükleer enerji santrallerine odaklanan kapsamlı bir veri bankasıdır. PRIS, çalışma sırasında, yapım aşamasında veya devre dışı bırakılan güç reaktörleri hakkında bilgi içerir.

Veritabanı şunları kapsar:

Reaktör spesifikasyon verileri (durum, yer, operatör, kullanıcı, tedarikçiler, kilometre taşı tarihleri) ve teknik tasarım özellikleri.

Enerji üretimi ve enerji kaybı verileri, kesinti ve operasyonel olay bilgileri içeren performans verileri.

Aylık üretim ve güç kaybı verileri, 1970 yılından beri PRIS’e kaydedildi ve nükleer enerji ile üretilen, bölge ısıtması, proses ısısı veya tuzdan arındırma gibi elektrikli olmayan uygulamalara verilen bilgilerle tamamlanmaktadır. Kapanma ünitelerinin hizmetten uzaklaştırma prosedürüne ilişkin bilgiler ayrıca PRIS’den edinilebilir.

4- Advanced Reactors Information System (ARIS)

IAEA’nın Gelişmiş Reaktör Bilgi Sistemi (ARIS), Üye Devletlere gelişmiş nükleer santral tasarımları ve kavramları hakkında dengeli, kapsamlı ve güncel bilgi sağlayan web erişilebilir bir veritabanıdır.

Her ikisi de ilk nükleer santrallerini ve mevcut bir nükleer enerji programını gözeten Üye Devletler, mevcut tüm nükleer enerji santrali tasarımlarıyla ilgili en güncel bilgilere ve önemli gelişme eğilimlerine hazır olmaktan memnuniyet duymaktadırlar. ARIS bu ihtiyacı karşılamak için geliştirildi. Kısa vadeli dağıtım için evrimsel nükleer santral tasarımlarından halen geliştirilmekte olan yenilikçi reaktör konseptlerine kadar her boyutta ve tüm reaktör tiplerini içeren reaktörleri içerir.

5- Integrated Nuclear Fuel Cycle Information System (iNFCIS)

INFCIS, IAEA’ya bildirildiği üzere, dünya çapındaki nükleer yakıt çevrimi faaliyetleri ile ilgili teknik ve istatistiki bilgiler için bir kaynaktır.

Sistem, dört veritabanı ve bir bilgisayar simülasyon sistemi içerir:

Nükleer Yakıt Döngüsü Bilgi Sistemi;

Uranyum Depozitolarının Dünya Dağılımı;

Dünya Thorium Depozitoları ve Kaynakları;

Post Işınlama Muayene İmkanları Veritabanı;

Nükleer Yakıt Çevrim Simülasyon Sistemi; ve

Minör Actinide Emlak Veritabanı.

6- Net Enabled Waste Management Database (NEWMDB)

Bu veri tabanı, ulusal radyoaktif atık yönetimi programları, planları ve faaliyetleri, ilgili yasa ve yönetmelikler, politikalar ve radyoaktif atık envanterleri hakkında bilgi içerir.

Sistem, dört yıllık envanter verilerini içeriyor. Toplam 61 Üye Devlet, ülke koordinatörlerini aday gösterdi ve düzenli olarak veri tabanına veri sağlayan yaklaşık 40 Üye Devlet var. Bu bildirimler, dünya çapındaki nükleer santralin enerji üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini temsil etmektedir. Çevrimiçi veri gönderimi Üye Devletler için kalıcı olarak açıktır.

7- Nuclear Data Services (NDS)

IAEA, füzyon enerjisi araştırması için atomik verilerin yanı sıra enerji ve enerji dışı uygulamalar için temel nükleer verileri sağlar. Güvenilir atom ve nükleer veriler, nükleer santrallerin tasarımı ve işletilmesi, nükleer atık yönetimi, radyoizotopların üretimi ve kullanımı, tıbbi dozimetri ve teşhis, lazerler ve hızlandırıcıların geliştirilmesi ve uygulamaları, füzyon enerji araştırması, çevresel izleme, plazma işleme, malzeme incelemeleri ve nükleer güvenlik önlemleri.

Nükleer yapı ve bozunma verileri, dengesiz izotopların ömrünü ve bozunum şeklini ve yayılan radyasyon spektrumunu tanımlar. Nükleer reaksiyon verileri, örneğin nötron ve çekirdek veya iki çekirdek arasındaki temel çarpışma süreçleri için kesitleri tanımlar. Atomik veriler, elektronlar, atomlar ve moleküller arasındaki çarpışmalar için kesitler içerir. Ajans ayrıca plazma-malzeme etkileşimi için veri içerir.


Veritabanı İsmi : Intechopen

Erişim Adresi : https://www.intechopen.com/

Kapsam ve içerik : Bilim, teknoloji ve tıp alanlarında 3,175 books. e-kitaba ve 7 e-dergiye erişim sağlar.


Veritabanı İsmi : JURN

Erişim Adresi :  http://www.jurn.org/directory/

Kapsam ve içerik : Sanat ve beşeri bilimlerde 4.500’ün üzerinde ücretsiz elektronik dergi indekslenmekte ve kullanıma sunulmaktadır.


Veritabanı İsmi : Mendeley

Erişim Adresi : https://www.mendeley.com/

Kapsam ve içerik :


Veritabanı İsmi : National Academies Press

Erişim Adresi : http://www.nap.edu/

Kapsam ve içerik : ABD Ulusal Bilimler Akademisi, Ulusal Mühendislik Akademisi, Tıp Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Konseyi raporlarını mümkün olduğunca geniş bir kitleye dağıtmak amacıyla hareket etmektedir. Bilim ve sağlık politikası ile ilgili önemli konularda güvenilir bilgiler içeren, tıp, mühendislik ve bilim konularında geniş bir yelpazede 200’den fazla kitap yayınlamaktadır.


Veritabanı İsmi : Online Courses

Erişim Adresi : http://www.onlinecourses.com/

Kapsam ve içerik :Yale, MIT, Stanford, Harvard ve Michigan gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinden açık online dersler. Harvard, Princeton ve MIT’ten profesörlere ait ders notları, videolar, sesli konferanslar, açık üniversite derslerinden oluşan bir koleksiyonu içeren kapsamlı ve ücretsiz bir kaynaktır. Hem eğitimini ilerletmek isteyenler için güçlü, tamamlayıcı bir kaynak hem de ek eğitim konuları araştıran ve üniversite düzeyinde ders olarak nelerin sunulabileceğini görmek isteyenler için bir kaynak niteliğindedir. E-mail adresi ile bir hesap oluşturmak suretiyle, istenilen konu başlıkları seçilebilir ve ders listesi oluşturulabilir.


Veritabanı İsmi : Open Access Journals in Middle Eastern Studies

Erişim Adresi : http://amirmideast.blogspot.com/2010/12/alphabetical-list-of-openaccess.Html

Kapsam ve içerik : Orta Doğu ve İslam çalışmalarını içeren 500’ün üzerinde açık erişim dergi listesini içermektedir.


Veritabanı İsmi : OpenDOAR -The Directory of Open Access Repositories

Erişim Adresi : http://opendoar.org/

Kapsam ve içerik : Kurumsal açık arşiv sitelerinin listesini verir ve içeriklerinde toplu arama yapar.


Veritabanı İsmi : Open Humanities Press:Misyonu

Erişim Adresi : http://openhumanitiespress.org/

Kapsam ve içerik : Dünya çapında serbestçe kullanılabilir çağdaş eleştirel düşünce konusunda lider çalışmalar yapmak olan Open Humanities Press, kolektif bir uluslararası açık erişim yayıncıdır. İnsan bilimleri alanında; kitap, dergi, vb. yayınları açık erişimli sunmaktadır.


Veritabanı İsmi : Open Library

Erişim Adresi : http://openlibrary.org/

Kapsam ve içerik : Kütüphanelerarası ödünç kitap alabilme ve dünya klasik edebiyatından 1.000.000’dan fazla ücretsiz e-kitaba tam metin erişim mümkündür. Ödünç kitap alabilmek için hesap oluşturmak gerekmektedir.


Veritabanı İsmi : Open Oasis

Erişim Adresi :  http://www.openoasis.org/

Kapsam ve içerik : OASIS, Açık Erişim üzerine bir “yetkili” kaynak kitap sağlamayı amaçlamakta ve bunu başarmak için kavramı, ilkeleri, avantajları, yaklaşımları ve araçları kapsamaktadır. Site, çeşitli ek kaynaklara ve vaka çalışmalarına bağlantılar ile dünyanın dört bir yanındaki gelişmeleri ve girişimleri vurgulamaktadır. Bu nedenle, bir kaynak oluşturma egzersizi kadar bir topluluk oluşturmadır. Kullanıcıların sağlanan kaynakları paylaşmalarına ve indirmelerine, bunları yerel kullanım için değiştirmelerine ve özelleştirmelerine teşvik edilir.


Veritabanı İsmi : OAPEN

Erişim Adresi :http://www.oapen.org/home

Kapsam ve içerik :Özellikle Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanında serbestçe erişilebilir açık erişim kitapları içermektedir. Kalite kontrollü açık erişim kitap koleksiyonu oluşturmak için yayıncılar ile çalışmakta ve yaygınlaştırma, kalite güvencesi ve dijital koruma alanlarında yayıncılar, kütüphaneler ve fon sağlayıcılara hizmet sunmaktadır.


Veritabanı İsmi : Planet eBook

Erişim Adresi : http://www.planetebook.com/

Kapsam ve içerik :80’in üzerinde klasik edebiyat kitabına ücretsiz erişmek mümkündür.


Veritabanı İsmi : PQDT Open

Erişim Adresi :http://pqdtopen.proquest.com/

Kapsam ve içerik :Tez yazarları tarafından, açık erişim olarak yayınlanması yönünde seçilmiş olan tezlere tam metin erişim imkanı sağlar. ProQuest’s UMI Dissertation Publishing tarafından sunulan birhizmettir.


Veritabanı İsmi : Project Gutenberg

Erişim Adresi :http://www.gutenberg.org/

Kapsam ve içerik :42.000’in üzerinde ücretsiz e-kitap sunan gönüllü odaklı ortak bir projedir. Kitaplar öncelikle ABD’de telif hakları dışında kalan eski eserleri içermektedir. Ayrıca bazı ses kayıtlarını da içermektedir. Birçok başlık ePub veya kindle formatında e-kitap okuyucu  cihazlara indirilebilmektedir.


Veritabanı İsmi : RePEc (Research Papers in Economics)

Erişim Adresi :http://repec.org/

Kapsam ve içerik :Ekonomi alanında tam metin elektronik yayınları sunan açık erişim kaynağıdır.


Veritabanı İsmi : Social Science Research Network

Erişim Adresi : http://www.ssrn.com/en/index.cfm/ssrn-faq/

Kapsam ve içerik : Network hukuk, edebiyat, bilişsel bilimler, finans, antrolopoloji, ekonomi vb. konularını kapsayan açık erişimli kaynaktır. iki kısımdan oluşmaktadır. Abstract Database 594,400’den fazla akademik makale özetini, Electronic Database Collection kısmı ise 494,400’den fazla tam metin makale içermektedir. 


Veritabanı İsmi : Türk Sineması Araştırmaları

Erişim Adresi : http://www.tsa.org.tr/

Kapsam ve içerik : Bilim ve Sanat Vakfı – Türk Sineması Araştırmaları (TSA) birimi tarafından yayınlanan TSA.org.tr, ön tarafta Türk sinemasına dair hafızanın yansıtıldığı ve yorumlandığı, güncelin nabzının tutulduğu, belirli ilkeler doğrultusunda sinema yayıncılığının yapıldığı; arka planda ise Türk sineması ile ilgili film, kişi, kitap, dergi, makale, söyleşi ve tez kategorilerinde sistematik künyelerin bulunduğu, yazılı, görsel ve işitsel belgelere dair arşiv veritabanı çalışmalarının yürütüldüğü bir Türk sineması internet platformudur. 


Veritabanı İsmi : Ubiquity Press

Erişim Adresi : https://www.ubiquitypress.com/ 

Kapsam ve içerik : Ubiquity Press, hakem tarafından gözden geçirilen akademik dergilerin, kitapların ve verilerin açık erişimli bir yayıncısıdır.


Veritabanı İsmi : ULAKBİM Yaşam bilimleri veri tabanı: http://uvt.ulakbim.gov.tr/uvt/index.php?vt%5B%5D=THUK&command=Veri+Taban%FD+Se%E7+ve+%D6nceki+Sayfaya+D%F6n&next_cwid=3&next_params=&cwid=1

Hukuk veri tabanı: http://uvt.ulakbim.gov.tr/uvt/index.php?vt%5B%5D=THUK&command=Veri+Taban%FD+Se%E7+ve+%D6nceki+Sayfaya+D%F6n&next_cwid=3&next_params=&cwid=1

Sosyal bilimler veri tabanı: http://uvt.ulakbim.gov.tr/uvt/index.php?vt%5B%5D=TSOS&command=Veri+Taban%FD+Se%E7+ve+Tara&next_cwid=&next_params=&cwid=1 Mühendislik ve temel bilimler veri tabanı: http://uvt.ulakbim.gov.tr/uvt/index.php?vt%5B%5D=TMUH&command=Veri+Taban%FD+Se%E7+ve+Tara&next_cwid=&next_params=&cwid=1

Tubitak destekli projeler veri tabanı: http://uvt.ulakbim.gov.tr/uvt/index.php?vt%5B%5D=TPRJ&command=Veri+Taban%FD+Se%E7+ve+Tara&next_cwid=&next_params=&cwid=1


Veritabanı İsmi : USPTO Patent Database

Erişim Adresi : http://patft.uspto.gov/

Kapsam ve içerik : ABD’de, 1976 yılından günümüze mühendislik alanındaki patentlerin tümünü içeren açık erişimli kaynaktır.


AÇIK ERİŞİM DERGİLER:

   Cambridge University Press Open Access De Gruyter Open Access

Institute of Physics Open Access:

Institute of Physics SCOAP3 Journals Oxford University Press Open Access SAGE Open Access

Thieme Open Access: